Nerw czaszkowy nr II, to nerw wzrokowy- ulokowany jest on w siatkówce oka. Następnie przedostaje się do podstawy mózgowia – centralnej części ośrodkowego układu nerwowego. Daje możliwość odbioru bodźców wzrokowych, wpływa na ruchomość gałek ocznych.
Do czego zatem jest nam potrzebny ten nerw?
Aby proces widzenia przebiegał w sposób właściwy, w sposób właściwy musi oddziaływać nerw wzrokowy, układ wzrokowy oraz właściwe ośrodki w korze mózgowej.
Obraz bodźców świetlnych powstaje na siatkówce oka, następnie zamienienia się w impulsy bioelektryczne i przesyłany jest do centrów wzrokowych wzgórza.
We wzgórzu ma miejsce integracja tych impulsów z wiadomościami pochodzącymi od pozostałych układów sensorycznych.
Powiązanie impulsów wzrokowych z pniem mózgu oraz z móżdżkiem, daje możliwość zintegrowanych ruchów oczu. Integrowanie wrażeń dotykowych oraz wzrokowych daje nam możliwości wyobrażania kształtów oraz struktur danych rzeczy, a także do przyjmowania właściwych postaw ciała, w momencie wykonywania danej czynności.
Miejmy na uwadze, że bodźce, które pochodzą z układu dotykowego, czyli ze skóry, a także z receptorów , które płyną z ruchu, mają możliwość wpływu na aktywizowanie się ośrodków wzrokowych, warunkujących tworzenie się percepcji wzrokowej.
Warto nadmienić, że ośrodki gałek ocznych są powiązane z jądrami nerwów czaszkowych nr III, IV, VI. Ruchomość gałek ocznych jest odruchowa. Jest efektem pobudzenia, mającym miejsce w siatkówce, w układzie przedsionkowym oraz w słuchowym.
Prawa autorskie zastrzeżone :)
コメント